Europeisk sikkerhetspolitikk har vært fokus i UTSYN den siste måneden og her er noen artikler på polsk, italiensk, spansk og engelsk.
Den siste måneden har UTSYNs leder Hedda Langemyr hatt mye fokus på europeisk sikkerhetspolitikk på tvers av kontinentet. Fra Italia til Polen og Spania har vi bidratt med artikler, innlegg og intervjuer om hvordan Europa kan håndtere et stadig ustabilt sikkerhetslandskap – og hvordan tillit og beredskap kan styrkes.
Blant temaene som har stått i fokus er behovet for strategisk samarbeid, Norges rolle i NATO, motstandsdyktighet i nordområdene, hva Norge kan lære av våre europeiske partnere, muligheter for å styrke samarbeidet mellom nord- og sørflanken i NATO, samt hvorfor tillit og sivil beredskap er en del av grunnlaget for nasjonal sikkerhet. Det er inspirerende å se hvor stor interesse det er for å snakke om sikkerhet koblet til fellesskap og gjensidig styrking.
Dybdeintervju med Agenda Publica, en akademisk nyhetskanal for politisk analyse i Spania. Intervjuet er publisert på spansk og engelsk.
Artikkel på polsk om europeisk forsvarsindustri og standardisering, publisert av ZBiam, en polsk nettportal som fokuserer på de nyeste trendene innen militærvitenskap, sikkerhet og forsvarsindustri.
Artikkel på italiensk om infrastruktur og sikkerhet i nord, publisert av Limes, et italiensk magasin om geopolitikk.